U sklopu međunarodne novicijatske škole “SIC Castelli” u Albanu održan Dan karizmi
.jpg)
U petak, 28. veljače 2025., u sklopu međunarodne novicijatske škole “SIC Castelli” u Albanu održan je Dan karizmi. Prilika je to da novakinje i novaci polaznici škole koji dolaze iz četrnaest novicijata, među kojima je i novakinja s. Matea Koren, detaljnije upoznaju družbe prisutne u Školi, njihove povijesti, povijesti utemeljitelja te raznolikost karizmi.
Dan karizmi započeo je predavanjem patra Luigija Gaetanija, predsjednika Konferencije viših redovničkih poglavara Italije. Govoreći o značenju pojma karizma, njegovoj širini, pater Luigi osvrnuo se i na pitanje što Crkva očekuje od redovnika danas, kako ostati vjeran svojoj karizmi jer ona nije nešto što je u jednom vremenu aktualno, a u drugom nije, već su redovnici ti koji trebaju baštiniti karizmu svojih utemeljitelja i životom ju unositi u svijet u kojem žive, na način primjeren i pristupačan okolnostima vremena. Kao što su naši utemeljitelji karizmom odgovarali na potrebe svog vremena, i mi istom karizmom trebamo odgovarati na potrebe našeg vremena.
Nakon predavanja, uslijedio je središnji dio programa u kojem su novakinje i novaci jedni drugima predstavljali karizme svojih družbi. I našoj je novakinji to bila prilika da progovori o nastanku Družbe, povijesnim okolnostima, Utemeljiteljici, karizmi koju nam je ostavila u nasljedstvo. Uz Majku Franzisku, pažnju ostalih novakinja i novaka plijenile su naše blažene Drinske mučenice koje su, osim primjera vjernosti i ustrajnosti sve do mučeništva, primjer nositeljica karizme Kćeri Božje ljubavi, one koje su Božju ljubav činile vidljivom u svijetu neumorno čineći „sve za Boga, za siromahe i za našu Družbu“. Kako bi se naša karizma, život Utemeljiteljice te razvoj Družbe zornije prikazali prisutnima, za ovu prigodu napravljena su dva „bannera“ na kojima su na jednostavan i slikovit način prikazani povijesni podatci važni za Družbu kao i svi elementi naše duhovnosti.
Susret je zaključen zajedničkim euharistijskim slavljem, koje je bilo prilika za zahvalu za dar zvanja, za dar družbe u kojoj možemo rasti i učiti živjeti karizmu koju su nam utemeljitelji ostavili kao specifičan način nasljedovanja i djelovanja te molitvu za nova duhovna zvanja.