U Edlingu održano predavanje o Majci Fraziski
U petak, 19. travnja 2024., u Edlingu kod Wasserburga (Bavarska) na inicijativu gosp. Stefana Dietela, predsjednika Akcijske grupe „Kultura i domovina“ iz Edlinga, u mjesnom okupljalištu Krippnerhaus, upriličeno je predavanje o životu i djelovanju službenice Božje Majke Franziske, utemeljiteljice naše Družbe.
Po prvi put su današnji stanovnici Edlinga, mjesta rođenja i odrastanja Majke Franziske, imali prilike čuti, iz povijesne perspektive, kako se odvijao životni put njihove sumještanke, danas kandidatkinje za proglašenje blaženom. Uz gradonačelnika Edlinga gosp. Matthiasa Schnetzera bilo je prisutno još 50-ak mještana te vlč. Hippolyte Ibalayam, voditelj župne zajednice (Edling, Attel, Rieden, Reitmehring) i vlč. Franz Xaver, župni vikar iz Edlinga, vlč. Karl Wuchterl i vlč. Werner Eyner.
Ovome jedinstvom događaju nazočila je s. Maria Dulce Adams, vrhovna glavarica Družbe, koja je u pratnji s. Martine Holzer, vrhovne savjetnice, u službenom pohodu Provinciji Majke triput Divne u Austriji, a kojoj pripada zajednica u Edlingu. Prisutne su bile i s. Lucyna Mroczek, postulatorica rimske faze kauze službenice Božje Franziske Lechner, s. M. Paula Borščak i s. Agnes Cerk iz zajednice u Edlingu te s. M. Heladija Ćurić i s. M. Tea Barnjak iz zajednice u Münchenu.
Predavanje je na temelju arhivskih dokumenata održao gosp. Erich Schechner, povjesničar iz Ebersberga. Gospodin Schechner ovo je predavanje, kao rezultat svoga višemjesečnog istraživanja, izložio članovima Povijesne udruge okruga Ebersberg 28. veljače 2024. u Ebersbergu. Upravo u ovome gradu, nedaleko od svoga rodnog mjesta, Franziska Lechner je u prvoj polovici 1868. otvorila Zavod za čuvanje djece. U to je vrijeme ovaj zavod bio prvi s takvom svrhom u Ebersbergu te je na samome početku djelovanja primio 40 djece. Njezin su projekt podržali tadašnje Gradsko vijeće i mnogi drugi, ali je ubrzo doživjela i mnoge prepreke, osobito u kontaktu s lokalnim školskim vlastima. Sve ove povijesne datosti privukle su pažnju gosp. Schechnera te se zato upustio u dublje istraživanje lika i djela Franziske Lechner. Na temelju poduzetog proučavanja predavač je izrazio vlastito oduševljenje njezinim životnim putem te zaključio da je bila stroga, samouvjerena, neumorna i vrlo sposobna žena koja je nastojala prepoznavati potrebe drugih te na njih adekvatno odgovoriti.
Nakon predavanja uslijedila je rasprava u kojoj su produbljeni još neki elementi života Utemeljiteljice. Prisutni su se zanimali za daljnji razvoj i širenje Družbe iz Beča u druge krajeve kao i za današnje djelovanje sestara, o čemu je progovorila s. Lucyna. Ovom prigodom je sve nazočne potaknula da se ne samo nadahnjuju životom Majke Franziske nego da se u svojim životnim potrebama utječu njezinu zagovoru. Stoga im je podijelila letak s molitvom za proglašenje blaženom Franziske Lechner i osnovnim informacijama o njezinu životu te preporučila da na odlasku uzmu primjerak knjige na njemačkom jeziku o prvih 50 godina Družbe koja je nastala kao plod znanstvenoga rada dr. sc. s. Zofie Rusztyn, članice Poljske provincije.