Sažali mu se nad njom
Današnje evanđelje pred nas stavlja dvije skupne ljudi koje se neočekivano susreću. S jedne strane Isusa, njegove učenike i silan svijet koji ih je pratio i upravo ulazio u grad Nain. S druge strane udovica i majka mrtvaca, sina jedinca, koju prati mnogo naroda i upravo izlaze iz grada. Susret se dogodio na gradskim vratima.
U Isusovo doba položaj udovica bio je poprilično nesiguran, stoga je za njih bila izrečena posebna zakonska zaštita, dok je njihovo tlačenje bilo strogo osuđivano. Udovica iz današnjeg ulomka ostaje bez sina jedinca, što samo dodatno otežava njezinu životnu egzistenciju. Susret s Gospodinom promijenit će njezin život, ali i živote mnogih koji su svjedočili tom istom susretu.
Ako pomnom pročitamo evanđeoski ulomak, koji ćemo naći smo u Lukinom evanđelju, primijetiti ćemo pet glagola milosrđa (te iste glagole možemo pronaći i u 15 poglavlju kada Isus iznosi prispodobu o izgubljenom i nađenom sinu).
Prvi glagol PRIBLIŽI. Isus se sa svojom pratnjom približio gradskim vratima. Drugim riječima došao je do njih. Došao je do mjesta gdje će susresti ucviljenu majku udovicu.
Drugi glagol UGLEDA. Kada se dovoljno približio, došao dovoljno blizu ugledao je muku, osamljenost, žalost, tjeskobu i neizmjernu bol žene koja je izgubila ono najvrjednije što je imala – svoga sina jedinca.
Treći glagol SAŽALI. „Sažali mu se nad njom i reče joj: 'Ne plači!“ Ovdje se upravo očituje milosrđe na djelu. Sažaliti se znači osjetiti poriv iz same nutrine, potrebu učinit nešto iz čiste ljubavi za nekoga koji ti nema čime uzvratiti. Hebrejski izraz za milosrđe je rahamim (od rehem – utroba, maternica), odnosi se na majčinsku ljubav, onu koja nas je devet mjeseci strpljivo hranila, čuvala i iščekivala. Ona je čista ljubav, nezaslužena, uvijek obnavlja i ne traži preduvjete. Upravo to čini Isus kada je ugledao ženu udovicu. Sažali se nad njom i poziva ju da obriše suze. On ništa ne pita. Ništa ne traži. Ne postavlja uvijete. Isus uočava i djeluje.
Četvrti glagol PRISTUPI. Isus je pristupio mrtvom mladiću, onomu koju je bio razlog velike boli i žalost uplakane žene.
Peti glagol DOTAČE. Isus se dotače nosila, uskrisi mladića i dade ga njegovoj majci. Dodir je trenutka kada milosrđe postaje vidljivo, kada ga osjeti jedna i druga strana. Dodir je uskrisio mladića, taj isti dodir obrisao je suze uplakanoj majci, taj isti dodir vratio joj je životnu radost i osigurao egzistenciju. Samo jedan dodir.
Luka nastavlja dalje i ističe kako strah obuze sve prisutne. Ovo djelo milosrđa nije promijenilo samo život majke udovice i njezina sina. Ono je promijenilo živote svih prisutnih. Strah koji je obuzeo ljude nije bio zbog panike ili neizvjesnosti, taj strah ih je potaknu da slave Boga. Znači da ih je zahvatio strah Božji. A to znači da su spoznali samog Boga.
Današnje evanđelje poziva nas na milosrđe, poziva nas da postanemo bližnji jedni drugima. Poziva nas da dođemo i približimo se bližnjemu; da ga ugledom očima srca; da se nad njim sažalimo milosrdnom ljubavlju; da mu pristupim bez računice i da ga u konačnici dotaknemo i tim činom podijelimo njegovu patnju, bol i žalost. Stoga ne bojmo se učiniti onaj prvi korak. Odvažimo se biti milosrdni. I ne zaboravimo ono obično poremeti naše planove i promijeni ih po volji Božjoj.
s. Marija Medved, FDC
Razmišljanje uz evanđelje X. nedjelje kroz godinu (Lk 7, 11-17), god. C.