14.10.2016.

Obilježena 30. obljetnica rada i djelovanja s. Line Plukavec u Riznici zagrebačke katedrale

„Zagrebačka nadbiskupija za predano služenje, dobrotu i plemenitost ugrađene u Riznicu Zagrebačke katedrale izražava zahvalnost časnoj sestri Lini Plukavec prigodom 30. obljetnice rada u Riznici. Ovo priznanje primite za tri desetljeća tihog i požrtvovnog rada na čuvanju i predstavljanju sakralne baštine Zagrebačke nadbiskupije hrvatskoj i svjetskoj kulturnoj javnosti. Vaše ime i predano služenje trajat će u mijenama godina i prolaznosti vremena. Neka Vas uvijek prati blagoslov Trojedinoga Boga te nebeski zagovor Presvete Bogorodice Marije i blaženoga Alojzija Stepinca“, ističe se u čestitci i zahvalnici zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića kustosici Riznice Zagrebačke prvostolnice s. Lini Plukavec, čija je obljetnica rada u petak 8. listopada 2016. okupila brojne predstavnike istaknutih hrvatskih kulturnih institucija, proučavatelje i zaljubljenike u sakralnu umjetnost te suradnike i prijatelje u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu.

Prigodni osvrt na skromni redovnički život s. Line, ali bogat umjetničko-pastoralni rad u Riznici te suradnički odnos s brojnim znalcima hrvatske i svjetske kulturne baštine, izrekao je mons. Nedjeljko Pintarić, predstojnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije i direktor Riznice zagrebačke katedrale, koji je s. Lini uručio zahvalnicu kardinala Josipa Bozanića te prigodni stakleni svijećnjak s laserski iscrtanom trodimenzionalnom maketom zagrebačke katedrale, zaželjevši joj da sadašnjih trideset godina rada povisi na broj četrdeset, jer upravo toliko stepenica svakodnevno prolazi, penjući se stubištem u uskom tornjiću koji spaja sakristiju i riznicu zagrebačke katedrale, uz pomoć svojih pomagala za lakše hodanje.

Jednostavan i skroman ton tihe proslave zauzetog rada s. Line organizirali su njezini najbliži suradnici predvođeni tajnikom Ureda za kulturna dobra Tomicom Plukavcem, kojima je s. Lina najsrdačnije zahvalila širokim osmijehom i toplim riječima.

S. Lina rođena je 1946. godine u malom zagorskom mjestu Gregurovcu, pored župe Mihovljan. Nakon osnovne škole stupa u Družbu Kćeri Božje ljubavi u Zagrebu. Diplomirala je na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu, a od 1973. do 1977. radi u Splitu u Srednjoj školi za spremanje svećenika. Tih godine aktivno sudjeluje na središnjoj proslavi Jelenine godine u Solinu 1976. godine. 1. rujna 1986. godine dolazi u Zagreb te postaje rizničarka u Riznici zagrebačke katedrale.

Riznica katedrale postoji od osnutka Zagrebačke nad/biskupije. Prve umjetnine (relikvije) Riznici je poklonio prvi biskup zagrebački, biskup Duh. Mnoge umjetnine koje Riznica čuva i danas se koriste pod svečanim Svetim misama. Tih godina s. Lina priprema i aktivno sudjeluje u postavljanju izložbe Riznice zagrebačke katedrale u prostoru, zagrebačke katedrale prigodom Univerzijade u Zagrebu 1987. godine. S tadašnjim kustosom dr. Antunom Ivandijom radi na inventarizaciji rizničkih predmeta, koje je nakon tri desetljeća "skoro" dovršila. Popis neće biti nikada konačan zato što mnogi državnici, biskupi, nadbiskupi, kardinali i Pape koji posjete zagrebačku katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije Riznicu poklone u spomen svog posjeta neku "sitnicu".  Uz sve to, zadnjih godina, aktivno sudjeluje i u digitalizaciji Riznice zagrebačke katedrale.    

Sudjeluje s eksponatima Riznice na izložbama u Zagrebu i Europi. Navedimo najznačajnije: "Pavlini u Hrvatskoj" 1989; "Od svagdana do blagdana" - Barok u Hrvatskoj 1993., u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu. Izložba u Budimpešti 1992. godine, prigodom 800. godišnjice kanonizacije sv. Ladislava, kada je pratila na izložbu plašt kralja Ladislava, za 900. godišnjicu Zagrebačke nad/biskupije sudjeluje u priprema jubilarne izložbe "Sveti trag" 1994. godine u muzeju Mimara, preko milenijske izložbe "Hrvati, kršćanstvo, kultura umjetnost" u Vatikanu 2000. godine, sve do izložbi "Europa Jagellonica 1386. – 1572." 2012. godine u Kutnoj Hori pored Praga te u sklopu Festivala hrvatske kulture u Francuskoj sudjeluje na izložbi "Hrvatska srednjovjekovna umjetnost" u Parizu u muzeju Cluny 2012./2013. godine.

Za vrijeme Domovinskog rata sudjeluje zajedno s kustosom i Zavodima za zaštitu spomenika kulture na bunkeriranju vrjednijih predmeta iz riznice i katedrale. Prigodom dolaska Svetog Oca Ivana Pavla II. u Zagreb i Hrvatsku, 10. i 11. rujna 1994. godine, sudjeluje u namještanju bunkeriranih predmeta iz katedrale u vrlo kratkom vremenu (od mjesec dana pripreme), pa sve do pripremanja liturgijskog posuđa i ruha za sv. misu sa Svetim Ocem na hipodromu. Također aktivno sudjeluje s Riznicom prigodom drugog dolaska Ivana Pavla II. 1998. i Benedikta XVI. 2011.

Budući da su u vrijeme Domovinskog rata konzervirani najvredniji riznički predmeti, kao što je plašt kralja Ladislava iz 11. st. i humerale bi. Augustina Kažotića s kraja 13. st., prikuplja dokumentaciju o takvim aktivnostima te objavljuje članak o obnovljenom Ladislavovom plaštu u Peristilu 1996. godine. Te godine se osniva i Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije "TKALČIĆ", gdje kao redoviti član Društva objavljuje u Godišnjaku daljnje članke o obnovljenim rizničkim predmetima u riznici i u katedrali. Također objavljuje svoje članke u Peristilu, Godišnjak Društva povjesničara umjetnosti, čiji postaje član.

Godine 1999. godine aktivno sudjeluje na Međunarodnom festivalu čipki u Lepoglavi s temom: "Čipke u Riznici zagrebačke katedrale", a predavanje se objavljuje u istoimenom Zborniku. O riznici i rizničkim predmetima i zagrebačkoj katedrali daje tražene dokumentirane podatke, kao za Leksikon za mineralogiju u izdanju Instituta za geološka istraživanja i za druge ustanove i izložbe. Sudjelovala je u mnogim televizijskim reportažama i dokumentarnim emisijama HTV-a o katedrali s temama: "Božji grob u riznici zagrebačke katedrale", "Lik Majke Božje u katedrali"; "Lik Majke Božje u Riznici zagrebačke katedrale", te općenito o Riznici, ali i samoj katedrali. Također je govorila i na radiju za Hrvate u Pečuhu o zagrebačkoj katedrali u kolovozu 1998., na HTV-u o relikvijaru Betlehemskog djeteta u prosincu 1999., do dokumentarca o Riznici u trajanju od sat vremena iz prosinca 2015. godine.

Gotovo da danas ne postoji doktor znanosti, student s fakulteta humanističkih usmjerenja ili novinar koji izvještava o životu Crkve a da nije čuo za s. Linu Plukavec ili s njome prošetao zagrebačkom katedralom. Također usko surađuje i s Akademijom likovnih umjetnosti, Hrvatskim restauratorskim zavodom, Ministarstvom kulture i drugim institucijama vezanih uz kulturu.

(http://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/aktualnosti/jubilej-riznicarke-zagrebacke-katedrale)

Galerija slika:

  Novosti i događanja - Sve