s. M. Karla Mandić, FDC    18.01.2026.

O Ivanu i Janjetu

Danas je, čini se, jako popularno biti „duhovni influencer“: zvati se tim ili sličnim imenom i objavljivati na platformama kako bismo na druge izvršili neki utjecaj. Važno je da drugi vide što radimo, s kim se nalazimo, kako se osjećamo. Važno je pratiti aktualne događaje i javno ih komentirati. Još je važnije imati nekoga da organiziramo javno svjedočenje njegove promjene duhovnog života. Malo je ostalo osobnog prostora, malo ili nimalo privatnosti naših domova, pa nema čak ni klauzure u koju nije pušten neki influencer, ili možda nema klauzure koju neki influencer nije pustio pred oči daleko rasprostranjenog svijeta iza malih i još manjih ekrana. Sve je dostupno, vidljivo, a ako nije dostupno i vidljivo, onda ne postoji. Budne i neumorne oči internetskog prostranstva sve prate, pamte i ne zaboravljaju.

Nekada nije bilo „influencera“, a ipak, bilo je onih koji utječu na druge. Ivan, koji se pamti 2000 godina nakon što je živio, bio je jedan od njih. Mnogi su ga dolazili slušati. Govorio je u javnosti, govorio je o aktualnim temama. Imao je i svoje pratitelje. Čak je imao i danas toliko prisutni fenomen svjedočenja. Nije ga zanimala popularnost ni pregledi. Nije ga zanimao pad broja pratitelja. Nije ga zanimala zarada. Jer ne svjedoči o sebi. Svjedoči o Njemu. U ovih nekoliko redaka (Iv 1,29-34) Ivan nas potiče na čekanje i strpljivost, pokazuje nam važnost postupnosti duhovnog života. Nije poznavao Isusa. Povukao se u pustinju. Živi skromno. Osluškuje Božji glas i daje se voditi. Gleda, promatra svijet. Djeluje po Božjem nadahnuću. Prepoznaje Božji zahvat. Ispovijeda svoju vjeru. Svjedoči što je vidio. Govori o Janjetu i na njega svima pokazuje: „Evo Janjeta Božjega“. Govori o onome koji se rodio i koji će umrijeti da bi odnio grijeh svijeta.

Ne daj se zavarati. Mnoštvo je „duhovnih influencera“ koji su daleko od Ivanovog svjedočenja, iako spominju Isusa i mnogi ih dolaze slušati. Možeš ih naći i na mnogim platformama. Rade, govore, svjedoče. Svjedoče o sebi. Sebi prikupljaju pratitelje. Sebi pune crkve. Nema Isusa. Nema Janjeta. Ali ti dopusti da te Ivan pouči. Usmjeri svoj pogled i otvori oči svoga srca. Odmakni se od buke svijeta. Strpljivo čekaj i osluškuj i Gospodin će ti pokazati. Onda posvjedoči bratu, ali ne zbog sebe, već zbog tvog brata. I zbog Janjeta.

Razmišljanje uz evanđelje II. nedjelje kroz godinu (Iv 1,29-34), god. A

  Novosti i događanja - Sve