U samostanskoj crkvi u Sarajevu svečano proslavljen spomen Kraljice svete Krunice
Svečano euharistijsko slavlje u ponedjeljak, 7. listopada 2024., u večernjim satima predvodio je rektor samostanske crkve Kraljice svete krunice u Sarajevu vlč. Darko Endrich u zajedništvu petnaestak svećenika. Na početku sv. Mise rektor crkve i odgojitelj u Internatu u ime sestara pozdravio je svećenike suslavitelje, nazočne redovnice i okupljene vjernike grada Sarajeva. Tijekom misnog slavlja asisitirali su i liturgijsko pjevanje animirali bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa pod ravnanjem profesora liturgike i rektora VBS-a preč. dr. sc. Ivana Rake.
U uvodnom dijelu sv. Mise predvoditelj slavlja pojasnio je zašto Crkva slavi 7. listopada Blagdan Blažene Djevice Marije od krunice. „Blagdan Gospe od svete krunice vuče svoje korijene iz događaja vezanih uz bitku kod Lepanta 1571. godine. U tom povijesnom trenutku papa Pio V. pozvao je sav kršćanski svijet na molitvu krunice, vjerujući da će njezina snaga i zagovor donijeti pobjedu kršćanima u borbi protiv nadmoćne osmanske flote. Nakon čudesne pobjede kršćanske vojske, papa Pio V. ustanovio je blagdan Gospe od pobjede. Papa Grgur XIII., mijenja ime u blagdan Sv. krunice, a papa Pavao VI. naziva ga 1969. blagdan Gospe od svete krunice. Blagdan Gospe od svete krunice ne poziva nas samo na povijesno sjećanje prošlih događaja, nego prije svega na obnovu naše svijesti i osobne vjernosti Bogu kroz molitvu.“
U nastavku prigodne propovijedi vlč. Darko je govorio o Mariji kao Majci dobroga savjeta. „Sav je Njezin život ispunjen je djelima ljubavi, a napose djelima dobrih savjeta, daje nam savjet razboritosti, savjet ljubavi i pouzdanja u Božju providnost, daje nam savjet žrtve i pokore, ona nam jedina daje prave i dobre savjete kroz naš život.“ Dalje je nastavio propovjednik: „Upravo jedan od najjasnijih načina na koji nas Blažena Djevica Marija savjetuje, vodi i opominje jest molitva svete krunice, koja nije samo puka molitva, već dijalog između Gospe i nas. Ona progovara našim srcima, daje nam savjete, potiče nas na obraćenje i opominje kad zalutamo s Božjeg puta.“
„Svaka desetka krunice, svako otajstvo koje razmatramo nosi sa sobom određenu pouku, i koliko god puta molili krunicu, razmatrali isto otajstvo, u našem srcu ne odzvanja nikad ista pouka. Radosna nas otajstva podsjećaju na važnost osobnog predanja Bogu i poslušnosti Božjoj volji, upravo kroz ova otajstva Majka dobrog savjeta nam poručuje da poput nje budemo spremni reći „.. neka mi bude po Riječi Tvojoj …“, prihvaćajući sve ono što Bog pred nas stavlja usprkos svim nesigurnostima koje nas mogu sustići.
Kroz otajstva svjetla, Gospa nas upućuje na ono najvažnije, na našu usmjerenost na Krista u svagdanjem životu, crpeći životnu snagu iz euharistijske žrtve sjedinjujući se sa Isusom, i na koncu, poziva nas da stavljamo Kraljevstvo Božje kao prioritet i glavni motiv našeg djelovanja u ovom svijetu.
Žalosna otajstva nas uče o važnosti trpljenja i križa u našem životu, Majka dobrog savjeta želi nas poučiti da nikada ne bježimo od križa i trpljenja, jer jedino tim putem nam je stići do Uskrsa.
Kroz slavna otajstva krunice, Marija nam savjetuje da nikada ne gubimo nadu ma koliko teške bile naše borbe, i na koncu kroz svoje uznesenje i krunjenje u nebu, podsjeća nas na nagradu koja i nas čeka na nebesima, te da u toj nadi živimo. To su Marijini savjeti kroz molitvu krunice.
I na kraju, propovjednik je pozivao nazočne na molitvu krunice koja je spasonosno sredstvo za naš duhovni rast i posvećenje. Bila je ovo prilika da se u ovoj sarajevskoj Gospinoj crkvi odlučimo uzeti Mariju za svoju savjetnicu, jer nas upravo ona kroz molitvu svete krunice vodi prema Isusu.
Nakon sv. Mise uslijedilo je zajedničko druženje u prostorijama samostana sestara Kćeri Božje ljubavi.
Na početku mjeseca listopada sestre Kćeri Božje ljubavi na Banjskom Brijegu pozvale su vjernike da im se pridruže u molitvi krunice tijekom mjeseca listopada, pola sata prije sv. Mise, posebno s molitvenom nakanom da mole za mir u svijetu i prestanak ratnih sukoba u zaraćenim područjima.